Vasemmistoideologian myötä myös keskeiset valtio-opilliset käsitteet, kuten "oikeusvaltio", "oikeudenmukaisuus", "demokratia", "ihmisoikeudet", "sananvapaus" jne. ovat vääristyneet. Usein vieläpä irvikuvikseen.
Käsitteiden ja termien uudelleen määrittelyllä tietämättömiä ihmisiä on helpompi manipuloida. Heitä on niiden varjolla helpompi saada hyväksymään käsityksiä, joita he muuten eivät hyväksyisi. He tuskin myöskään olisivat kannattaneet niitä vaaleissa, jos ne olisi esitetty heille rehellisesti, avoimesti ja suoraan.
"Oikeusvaltio" (saks. Rechtsstaat) on käsite, joka alkujaan ja varsinaisesti tarkoittaa valtiota, jonka toimii oikeudenmukaisesti. Se ei kuitenkaan tarkoita vasemmistoideologian mukaista "oikeudenmukaisuutta", vaan luonnollisen moraalilain mukaista oikeudenmukaisuutta.
Se puolestaan on aidosti yleisinhimillistä oikeudenmukaisuutta, sillä siitä myös ihmisen omatunto todistaa - jossain määrin siinäkin tapauksessa, että se on paatunut. Myös "ihmisoikeudet", käsitteen alkuperäisessä ja varsinaisessa merkityksessä, perustuvat luonnolliseen moraalilakiin, joka on myös terveen järjen mukainen.
Se kieltää syyttömän tappamisen, epäreilun ja väkivaltaisen kohtelun, toisen omaisuuden anastamisen sekä epärehellisyyden, petollisuuden ja väärän todistuksen antamisen - myös ja erityisesti silloin, kun se tapahtuu valtion lainsäädännön tuella. Se, että syyttömän murhaa tai hänen omansa ottaa valtio ilman luonnollisen moraalilain mukaista perustetta, ei tee tekoa oikeaksi eikä oikeudenmukaisesti.
Sellainen valtio, joka tällaista järjestelmällisesti harjoittaa, ei voi olla mikään oikeusvaltio, vaikka muuta uskoteltaisiin ja uskottaisiin. Se on todellinen tyrannia riippumatta siitä, käyttääkö ylintä valtaa yksi tai useampi ja perustuuko vallankäyttö muodollisesti tai jopa todellisesti kansan enemmistön tahtoon vai ei.
Todellinen oikeusvaltio näet edistää luonnolliseen moraalilakiin perustuvan oikeudenmukaisuuden toteutumista. Se, toisin sanoen, rajoittaa omalla vastuualueellaan sen mukaisesti ulkonaista pahan tekemistä ja edistää ulkonaista hyvän tekemistä.
Huolimatta siitä, että oikeudenmukaisuus edellyttää sitä, että valtio ja sen viranhaltijat toimivat samojen normien mukaisesti kuin muutkin, myöskään se, toimiiko valtio säätämiensä lakien mukaisesti vai ei, ei vielä ratkaise sitä, onko se oikeusvaltio.
Se, että lainsäädäntö on sellainen, että valtio ja sen viranhaltijat sen turvin harjoittavat täysin laillisesti epäoikeudenmukaisuutta, tekee siitä moninverroin hirveämmän tyrannian kuin jos kysymys olisi ainoastaan siitä, että viranhaltijat toimivat väärin tai virheellisesti vastoin sinänsä oikeudenmukaisia lakeja.
Silläkään, onko valtiomuoto demokraattinen vai ei, ei edes "demokratia" käsitteen perinteisessä (klassisen liberalismin mukaisessa) merkityksessä (kansanvalta) ole mitään tekemisestä sen kanssa, onko valtio varsinaisesti oikeusvaltio. Niinpä myös muodollisesti yksinvaltainen tai harvainvaltainen valtio voi olla oikeusvaltio, jos sen vallanpitäjiä ohjaa luonnollinen moraalilaki.
Mikään näistä valtiomuodoista ei välttämättä sinänsä ole vastoin oikeusvaltion käsitettä. Jos valtiomuoto ja lainsäädäntö kuitenkin perustuvat kansansuvereenisuusperiaatteen mukaisesti perinteiseen länsimaiseen kansanvaltaan, valtion ja sen viranhaltijoiden on tällöin yleensä myös toimittava sen mukaisesti - kuitenkin luonnollisen moraalilain puitteissa- jotta sen voi katsoa olevan oikeusvaltio.
Kun Euroopan unionin väitetään edistävän "oikeusvaltioperiaatetta", todellisuudessa se edistää jotain aivan muuta kuin luonnollisen moraalilain mukaista oikeudenmukaista valtiota. Tiedämme, että EU edistää vapaan kansalaisyhteiskunnan, mikä on sama kuin porvarillisen yhteiskunnan (saks. bürgerliche Gesellschaft), instituutioiden ja luonnollisten ihmisyhteisöjen, perinteiseen avioliittokäsitykseen perustuvan perheen ja itsenäisten kansallisvaltioiden hajottamista, jopa syyttömän ihmiselämän väkivaltaista lopettamista sekä toisten ihmisten ja ihmisryhmien omaisuuden pakkosiirtoa toisille sekä valtioiden sisällä että niiden välillä.
Tätä tyranniaa toteutetaan yksipuolisen ja sen takia harhaanjohtavan ja siis myös valheellisen joukkoviestinnän tuella. Siihen kuuluu sekin, että valtion pakkovallan turvin levitetään ja vaaditaan omaksumaan vääristyneitä merkityksiä käsitteille niiden alkuperäisen ja varsinaisen merkityksen hämärtämiseksi ja ihmisten harhauttamiseksi.
Esimerkiksi se, että täysin viaton ihmiselämä valtiovallan tuella lopetetaan väkivaltaisesti äitinsä kohtuun, mistä aborttitehtailussa pohjimmiltaan on kysymys, voidaan päälaelleen kääntyneen oikeusvaltiokäsityksen puitteissa määritellä "ihmisoikeudeksi".
"Sananvapaudella" sen sijaan tarkoitetaan vääristyneessä merkityksessään mahdollisuutta avoimesti ja esteettömästi harjoittaa ihmisjoukkojen harhaanjohtamista sekä rajoittaa tiedonvälistysta ja joukkoviestintää, joka ei ole vallitsevan ideologian mukainen.
Luonnolliseen moraalilakiin perustuvien oikeudenmukaisten käsitysten julkiseen esittämiseen ei anneta samanlaista vapautta. Se pyritään valtiovallan avulla kieltämään vieläpä uskotellen, että näin toimii oikeusvaltio.
Petteri Hiienkoski
Elokuva- ja tv-ilmaisun ja käsikirjoittamisen vastuuopettaja. VTM, TaK. Lastentarhanopettajavaimon aviomies ja neljän koululaisen isä. Toiminut aiemmin muun muassa vapaana toimittajana ja Ulkopoliittisen instituutin tutkijana. "Sydän taivaassa, jalat tukevasti maassa".
Alistamisemme menetelmät
ma 08.08.2022 23:48Kapitalismi on markkinatalouden turmeltunut muoto
ti 07.03.2023 13:21Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?
to 13.05.2021 20:23Kansalaiset vaarassa! Nyt tarvitaan hätätilahallitus!
su 19.04.2020 22:47Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan
ke 18.11.2020 16:56Jos Venäjän vastainen sotapolitiikka ei olekaan menestys?
su 19.03.2023 01:43Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Kokoomus ei ole talouspuolue sen enempää kuin muutkaan
ti 14.02.2023 12:04Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13Valtuustoaloitteeni mamujen 43 äidinkielen opetuksen lopettamiseksi verovaroilla Espoossa
su 15.01.2023 14:49Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!
la 25.02.2023 13:58Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23Hyvät Helsingin yliopiston edustajat (cc. Helsingin Sanomien Noona Backgren ja Pekka Paunio),
ti 21.03.2023 16:29Kokoomus - turvallisuuden vai turvattomuuden edistäjä Suomessa?
to 09.03.2023 11:31Eduskuntavaalit 2023 ovat vaalit perheiden tulevaisuudesta
su 12.03.2023 05:13Eläkkeet ja hallitusohjelma?
pe 10.03.2023 19:05Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Kuuden euron kohtuus missä palkkatasa-arvo?
ma 11.05.2020 17:17Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Suurista erehdyksistä
to 23.02.2023 21:02Odotellaan vuotta 2023
la 14.08.2021 23:44