Blogi: Heikki Porkka, su 27.11.2022 11:17

Epäluottamuksen tunne sisäministeriä, Yleä ja Poliisihallitusta kohtaan on terve ilmiö

 

 

1. Älä koskaan usko Yleisradion uutisten sisältöä miettimättä ja tarkastamatta pitävätkö tiedot paikkansa.

Jättääkö Yle kenties kertomatta jotain merkittävää tai ohjaako uutinen katsojan ajatukset "väärään" suuntaan tai valitseeko uutistoimitus / toimittaja vain sopivat asiat haastateltavansa kommenteiksi.

2. Suhtaudu kriittisesti Poliisihallituksen edustajien ja nykyisen sisäministerin lausuntoihin.

Eilisiltainen (261122) Ylen uutislähetys (klo 20:30) oli erinomainen esimerkki siitä, miksi kaikkien edellä mainittujen tahojen (Yle, sisäministeri, Poliisihallitus) lausumia ei kannata purematta niellä. Uutislähetys on edelleen katsottavissa YleAreenasta (kohdasta 8:23 alkaen)

Neljä esimerkkiä eilisestä lähetyksestä, lainaukset ovat täsmällisesti muodossa, jossa ne lähetyksessä sanottiin:

a) Ylen uutislukija Marjo Reinin juonto:

”Alaikäisten ja etenkin alle 15-vuotiaiden tekemät rikokset ovat lisääntyneet ja raaistuneet. Väkivallan uhreja ovat yleensä saman ikäiset nuoret. Poliisihallituksen mukaan kaduilla liikkuminen on kuitenkin Suomessa yhä turvallista.”

b) Ylen toimittaja Kristiina Tolkki:

”Perussuomalaiset ovat jo ilmoittaneet aikovansa tehdä katuryöstelystä välikysymyksen. Sisäministeriltä odotetaan kovempia otteita rikollisuuteen ja maahanmuuttoon. Sisäministerin mukaan teini-ikäisten rikollisuudessa on yksi yhteinen taustatekijä.”

Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr):

”Tää lastensuojelutausta on se oikeestaan semmonen yhdistävä tekijä, tai yksi semmonen iso selittäjä, mutta niinkään tää maahanmuuttotausta ei tässä näy. Ja tietysti on hyvä muistaa, että täällä olevat nuoret, myös maahanmuuttajataustaiset, on asunu täällä monet jo niin kun pitkään.”

c) Toimittaja Tolkki:

”Poliisihallituksen tilastojen mukaan koronavuosiin verrattuna väkivalta on kaduilla keskimäärin jopa vähentynyt. Nuorten ryöstöaallot saavat kuitenkin entistä enemmän huomiota.”

Poliisihallituksen poliisiylitarkastaja Vesa Pihajoki:

Sosiaalinen media aiheuttaa ainakin sen, että onhan se näitten tapahtumien saama julkisuus nyt huomattavasti isompaa mitä se on sitten mennä vuosina ennen someaikaa ollu, että näkyvyyttä tulee kaikille tapahtumille huomattavan paljon enemmän.”

d) Toimittaja Tolkki:

Suomalaisten ei vielä tarvitse alkaa pelätä kaduilla. Nuorten väkivallan uhrit ovat tilastojen mukaan yleensä samanikäisiä kuin tekijätkin.”

Poliisiylitarkastaja Pihajoki:

”Tilastojen valossa yleisellä tasolla yleinen järjestys ja turvallisuus on kohtalaisen hyvällä tasolla, et sinänsä ei voida todeta, et Suomen kaduilla on turvatonta kulkea.”

Kommentoin lyhyesti:

Sisäministeri Mikkosen mukaan "maahanmuuttajatausta ei tässä näy". Ihan tosi? Vaikka tekijät ovat lähes sataprosenttisesti maahanmuuttajataustaisia!!

Poliisihallituksen edustaja tarjoaa Ylen lähetyksen perusteella käsityksen, jonka mukaan voitte liikkua kaduilla turvallisesti, koska kyse on osittain sosiaalisen median luomasta mielikuvasta eikä kaupunkien kaduille ole turvatonta.

Huomautan, että viime aikoina väkivaltaa ja ryöstelyä on tapahtunut ihan aikuisten oikeasti myös päiväsaikaan ja seuduilla, joilla kulkiessa ei ole aiemmin tarvinnut katsella olkansa yli. Tilastot ovat mitä ovat, todellisuus sen sijaan jotain muuta.

Lisäksi on muistettava, että merkittävä osa rikoksista jää todennäköisesti pimentoon, koska ilmoituskynnys on suhteellisen korkea. Vai eikö tämä selitys enää kelpaa, koska tekijät ovat lähes sataprosenttisesti maahanmuuttajataustaisia?

On hyvin todennäköistä, että monet nuoret ja aikuiset eivät tee ilmoitusta rikoksista, koska pelkäävät kostoa. Kentällä toimivan poliisin lausuntojen perusteella kasvavan väkivallan ja ryöstöjen kierteen osasyynä on nimenomaan kostomentaliteetti.

Kun ulkomaalaisten järkyttävä osuus seksuaalirikoksissa nousi aiemmin esiin, seliteltiin sitä piiloon väittämällä ilmoituskynnyksen alentuneen, joka näkyy erityisesti siinä, miksi ulkomaalaiset tai ulkomaalaistaustaiset ponnahtivat seksuaalirikostilastojen perusteella moninkertaisesti todennäköisemmiksi tekijöiksi kuin kantaväestö.

Erityisen selkeästi seksuaalirikosten osalta oli nähtävissä se, että islamilaisesta maailmasta Suomeen rantautuneet valtasivat tilastojen kärjen ylivoimaiseen tyyliin. Löytyvätkö saman yhteiskunnallis-uskonnollisen taustan omaavat myös voimistuneen nuorten väkivalta- ja ryöstöaallon takaa, sitä en tiedä.

Huomautan, että Ruotsissa seliteltiin maahanmuuton tuottamia täsmälleen samanlaisia rajusti esiin nousseita ongelmia – seksuaalirikokset, väkivalta, ryöstöt - vuosien ajan juuri samalla tavoin kuin Suomessa on viime aikoina tehty.

Ja mihin tilaan Ruotsin kymmenet alueet on kuljetettu valheellisen viestinnän voimin? Valheellista viestintää Ruotsissa harjoittivat nimenomaan maan poliisijohto ja massamedia sekä poliitikot pois lukien Ruotsidemokraatit, joiden lausuntoja ruotsalainen massamedia solvasi ja kauhisteli vuosien ajan.

Ylen toimittaja kertoi eilisillan uutisissa, että väkivallan ja ryöstelyn uhrit ovat lähinnä alaikäisiä eli tekijöiden ikäluokkaa, joten suomalaisten ei tarvitse pelätä kaduilla kulkiessa.

Lapsista ei ole niin väliä, niinkö???

Yleisenä huomiona on sanottava, että Poliisihallitus on yrittänyt pimittää ja vähätellä maahanmuuttajien tuottamaa rikollisuutta jo yli kymmenen vuoden ajan. Kenties pidempään. Tästä löytyy selkeitä näyttöjä, joihin palaan blogitekstin merkeissä lähiaikoina.

Yhteinen tekijä Poliisihallituksen maahanmuuttajien rikollisuuteen liittyvien lausuntojen suhteen on löydettävissä:

Poliisihallituksen ylimpänä johtajana on viimeisen noin viidentoista vuoden aikana - jolloin se on vähätellyt ja pyrkinyt pimittämään ohjeistuksellaan maahanmuuttajien tuottamaa rikollisuutta - istunut kokoomuksen alun perin valitsema henkilö.

Toki nykyinen Poliisihallituksen pomo kelpasi myös vihreälle puolueelle, jota on aiheellisesti kutsuttu internationalismin kannattajaksi siirtyneen kokoomuksen puisto-osastoksi.

Heikki Porkka su 27.11. 11:17

Heikki Porkka

Ulkosuomalainen, jonka mukaan realismi ja tosiasioiden tunnustaminen ovat ainoat oikeat lähtökohdat yhteiskunnallisista asioista päätettäessä.

tuoreimmat

Mitä Yle ei kerro, se sinun on hyvä tietää - maahanmuutto muslimivaltioista huolestuttaa Viron Suojelupoliisia

Klo 12:02.

RKP - maahanmuutto jäsenhankinnan välineenä

ke 17.05. 18:45

Arpapeliä, aitoa demokratiaa vai puoluediktatuuria - saako enemmistö sitä, mitä vaaleissa tilaa?

to 06.04. 13:30

Petteri Orpo on puolueensa punavihreän arvosiiven vanki

to 30.03. 11:37

Kokoomus - turvallisuuden vai turvattomuuden edistäjä Suomessa?

to 09.03. 11:31

Ylen koulukone - hyvää palvelua koko kansalle

ti 21.02. 11:31

Mitä suomalaiset saavat, jos kokoomus ja SDP muodostavat seuraavan hallituksen?

su 19.02. 12:01

Jengirikollisuus puhuttaa - mielikuvapuolue kokoomus huijasi jälleen

pe 17.02. 11:01

Trump otsikoissa - Yle uutisoi ristiriitaisesti ja pimittää jälleen olennaista tietoa

to 26.01. 11:14

Muistatko, kun Yle ja koko suomalainen mediakenttä hehkuttivat Unelmaa?

ke 18.01. 12:29

blogit

Vieraskynä

Alistamisemme menetelmät

ma 08.08.2022 23:48

Juha Ahvio

Todisteet: Väitteet Trumpin Venäjä-kytköksistä olivat valheita

la 27.05.2023 12:08

Professorin Ajatuksia

Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?

to 13.05.2021 20:23

Marko Hamilo

Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja

ti 28.03.2023 20:22

Jukka Hankamäki

Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan

ke 18.11.2020 16:56

Petteri Hiienkoski

Länsimaiden harhautumisen synkkä logiikka

pe 26.05.2023 14:00

Tapio Holopainen

Mistä on pienet getot tehty?

ma 27.08.2018 23:18

Laura Huhtasaari

Rakas kielemme

ke 31.05.2023 22:23

Petri Kaivanto

Vallankaappaus

ke 14.06.2017 09:13

Henna Kajava

Valtuustoaloitteeni mamujen 43 äidinkielen opetuksen lopettamiseksi verovaroilla Espoossa

su 15.01.2023 14:49

Piia Kattelus

Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa

ke 17.01.2018 08:44

Henry Laasanen

Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan

ke 29.05.2019 09:00

Arto Luukkanen

Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!

la 25.02.2023 13:58

Mika Niikko

Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet

su 13.09.2020 23:07

Musta Orkidea

Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä

pe 08.02.2019 13:23

Mikko Paunio

Äärivasemmisto ja vihreät liittoutuivat oligarkkien kanssa ja paljastivat vanhan epädemokraattisen luonteensa

to 04.05.2023 19:11

Heikki Porkka

Mitä Yle ei kerro, se sinun on hyvä tietää - maahanmuutto muslimivaltioista huolestuttaa Viron Suojelupoliisia

to 01.06.2023 12:02

Tapio Puolimatka

WHO:n kansainvälinen pandemiasopimus

to 18.05.2023 19:39

Olli Pusa

Työperäinen maahanmuutto

pe 21.04.2023 09:23

Alan Salehzadeh

Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin

ti 12.06.2018 11:53

Janne Suuronen

Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat

ti 18.08.2020 10:15

Reijo Tossavainen

Auta avun tarpeessa

to 19.03.2020 07:33

Jessica Vahtera

Kuuden euron kohtuus missä palkkatasa-arvo?

ma 11.05.2020 17:17

Pauli Vahtera

Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja

su 25.10.2020 22:57

Timo Vihavainen

Suurista erehdyksistä

to 23.02.2023 21:02

Matti Viren

Odotellaan vuotta 2023

la 14.08.2021 23:44