Päätoimittaja Matias Turkkila (ps.) väittää blogissaan, että suomalainen media kärsii “agnosiasta” eli hahmottamishäiriöstä ja ihmettelee, miksi media toistaa EU-komissaari Jyrki Kataisen lausumia sellaisenaan suomalaisina totuuksina niihin kriittisesti puuttumatta.
Turkkilan mielestä Yle on menettänyt kykynsä tunnistaa ilmiöitä eikä se kykene tunnustamaan vallanhimoaan. Hän ei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa, kun Yle väittää omissa periaatteissaan esittelevänsä mahdollisimman monipuolisesti, mielipiteitä, arvostuksia ja yhteiskunnallisia ilmiöitä ja kuitenkin on ”täysin kuutamolla” länsimaailmaa ravistelevien ilmiöiden käsittelyssä.
”Vallantavoittelija (Yle) lausuu performanssinsa aikana hyvyyden taikasanoja - ”vastuullisuus”, ”ihmisoikeudet”, ”suvaitsevaisuus”, ”luomuruoka”, ”kasvisvaihtoehto”, ”solidaarisuus”, ”rauha” ja omaksuu kritiikittä journalisminsa perustaksi kokonaisia poliittisia oppijärjestelmiä.”
Turkkila ei pidä demokraattisena sitä, että EU-maiden kansalaisille kuuluvaa päätösvaltaa siirretään vähin erin EU:n keskusvallalle eikä meillä ole mahdollisuutta vaikuttaa siihen, mitä lakeja EU:ssa esitetään.
Hän kysyy, miksi ”nöyränä nyökkäilemme”, kun komissaari Katainen julistaa, että ”populismi johtaa sivilisaation tuhoon ja seuraukset tavallisille ihmisille ja yhteiskunnille voivat olla kohtalokkaita”.
”Yle antaa vaaleilla valitsemattoman EU-johtajan manata poliittisista vastustajistaan äärimmäisiä uhkakuvia ja toisaalla hämmästelee sitä, miten vihapuhetta voitaisiin torjua. Niin kuin aina, Yle ottaa haastattelunsa kiveen hakatuksi lähtökohdaksi sen, että populismi on pahaa, ja siksi hävitettävä.”
Turkkila peräänkuuluttaa median tasapuolista valvontatehtävää. Hänen mielestä median pitäisi nähdä meidän kaikkien puolesta ja käsitellä tällaisia lausuntoja kriittisesti.
”Tekeekö se niin? Yle hörisee innokkaasti mukana eikä kykene ymmärtämään, miksi se ärsyttää ihmisiä niin paljon.”
Poliisi kysyi: "Rukoiletko sinä?" johon hän vastasi: "Saatan rukoilla päässäni." Sitten poliisi kysyy häneltä, olisiko hän valmis lähtemään poliisiasemalle kuulusteltavaksi teoistaan.
Maahanmuuton ongelma
to 26.01. 13:51Trump otsikoissa - Yle uutisoi ristiriitaisesti ja pimittää jälleen olennaista tietoa
to 26.01. 11:14Translain uudistusesitys ajaa miesten etuoikeuksia
ke 18.01. 15:42Helsingin kaupunki priorisoi kielitaidottomien ja somalinkielisten hammashoitoja kantaväestön maksaessa pitkälti tarvitsemansa hammashoitonsa itse
ti 17.01. 13:32Valtuustoaloitteeni mamujen 43 äidinkielen opetuksen lopettamiseksi verovaroilla Espoossa
su 15.01. 14:49