Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio linjaa, että perussuomalaiset vastustaa hallituksen suunnitelmaa pakolaiskiintiön nostamisesta 1 500 henkilöön.
– Olen pettynyt erityisesti keskustaan, joka myötäilee vihervasemmistoa ja antoi taas periksi hallituksessa. On huono arvovalinta käyttää ennemmin rahaa ihmisten hakemiseen Afganistanista kuin suomalaisten pienituloisten auttamiseen, Tavio kommentoi.
– Humanitaarista maahanmuuttoa pitää lisäysten sijasta vähentää, vieläpä merkittävästi. Nykyisen linjan jatkaminen merkitsee ikuista velaksi elämistä ja suomalaisten palveluiden kurjistumista, Tavio sanoo.
Aiemmin syksyllä julkaistussa talousarvioesityksessä pakolaiskiintiöksi kirjattiin 1 050 henkilöä vuodelle 2022. Tänään 18.11. julkaistussa täydennysesityksessä määrä on 450 henkilöä suurempi. Alkuperäinen esitys 1 050 henkilöstäkin on suurempi kuin viime vaalikaudella voimassa ollut 750 henkilön pakolaiskiintiö.
Suomen Perusta -ajatuspajan analyysin mukaan 450 afganistanilaisen humanitaarisen maahanmuuttajan negatiivinen vaikutus Suomen julkiselle taloudelle on heidän koko elinkaarensa ajalla ainakin 225 miljoonaa euroa ja kustannus voi kasvaa perheenyhdistämisten myötä kaksinkertaiseksi.
Epstein-luokka haluaa sodan Venäjää vastaan hinnalla millä hyvänsä - Suomen äidit herätkää
su 21.06. 10:29
Artemis kohti Kuuta
la 11.04. 12:53
Suomalainen media on järkyttävän huono
la 27.09. 10:28
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20
Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23