Perussuomalaisten kansanedustaja, eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Tavio jätti eduskunnassa perjantaina kirjallisen kysymyksen aikuisten turvapaikanhakijoiden opetuksesta peruskouluissa.
Tavion mielestä valtion pitää varmistaa, että taustoiltaan tuntemattomat ja Suomessa opetukseen osallistuvat aikuiset eivät käy kouluaan samoissa tiloissa oppivelvollisuusikäisten kanssa.
Tavio paheksuu, että Turussa terroristi-iskun tehnyt, vuonna 1994 syntynyt marokkolaismies laitettiin perusopetukseen valmistavaan opetukseen turkulaiseen peruskouluun.
Tavion mielestä aikuisten turvapaikanhakijoiden ja muiden taustoiltaan tuntemattomien aikuisten koulutus pitää koululaisten turvallisuuden vuoksi järjestää ehdottomasti muissa tiloissa kuin peruskouluissa.
– On järkyttävää, että henkilöllisyytensä valehdellut ulkomaalainen aikuinen mies on päästetty samaan koulurakennukseen lasten kanssa, Tavio sanoo.
Kanteluni johdosta maa- ja metsätalousministeriö joutuu asettamaan uudelleen valtion ravitsemusneuvottelukunnan
to 02.10. 18:42Suomalainen media on järkyttävän huono
la 27.09. 10:28Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20Luonto ja sen velvoittavuus
pe 29.08. 10:51Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23