Tuore puheenjohtaja Jussi Halla-aho (Ps) ei ollut kirjoittanut voittopuhettaan valmiiksi. Kiitospuheessaan Halla-aho muistutti, että Perussuomalaisia ei voi vallata, koska johtajiston valitsee jäsenistö suoraan. Halla-aho ilmoitti etenevänsä nimityksissä ja hallitusasioissa rauhassa.
Halla-aho sai 949 ääntä, joka on 56 prosenttia kaikista hyväksytyistä äänistä. Toista kierrosta äänestyksessä ei tarvinnut järjestää. Toiseksi tullut Sampo Terho sai 629 ääntä.
Suurin osa suomalaisista haluaa muutosta maahanmuuttopolitiikkaan, totesi Halla-aho. Hänen mukaansa Kokoomus on tehnyt virheen positioitumalla Vihreiden kanssa samaan rintamaan maahanmuuttoasiassa.
Halla-aho kertoi, että Perussuomalaisten äänestäjistä iso osa on viime vuosina siirtynyt katsomoon, kun eivät ole kokeneet puolueen enää edustavan sitä todellista vaihtoehtoa, jota se aiemmin edusti. Halla-ahon mukaan puolueesta ei ole merkittävästi siirtynyt äänestäjiä toisiin puolueisiin.
Uusi puheenjohtaja Jussi Halla-aho on ollut järkähtämättömän johdonmukainen vuosikaudet maahamuuttokysymyksessä ja sen odotetaan tuovan äänestäjiä katsomosta takaisin.
Lisäys 17:55 Laura Huhtasaari on valittu puolueen ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi.
Lisäys 18:57 Teuvo Hakkarainen on valittu puolueen toiseksi varapuheenjohtajaksi.
Paavi Leo XIII:n linja
su 25.05. 22:15Avoin kirje Helsingin Sanomien toimittajalle Heli Saavalaiselle - Osa 2 Corrigendum
pe 16.05. 17:52Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04. 19:38Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?
su 12.01. 00:48