Mauno Koivisto oli viimeinen Presidentinlinnassa asunut presidentti - kuva nostettiin työhuoneen pöydälle

IS: Mauno Koivisto asui Presidentinlinnassa vuodesta 1982 tammikuuhun 1993 asti.

Kotimaa la 13.05.2017 14:46

Presidentinlinnassa on presidentin työhuoneen sivupöydälle laitettu kuva eilen menehtyneestä Mauno Koivistosta. Valokuvan vieressä palaa valkoinen kynttilä ja sinisiä ja valkoisia kukkia on aseteltu ruukkuun. Presidentinlinnan lippu on laskettu puolitankoon, kertoo IltaSanomat.

Suomen yhdeksäs presidentti Mauno Koivisto kuoli 93-vuotiaana Meilahden sairaalassa. Aiemmin perjantaina uutisoitiin, että Koivisto oli siirretty saattohoitoon.

Mauno Koivisto oli viimeinen Presidentinlinnassa asunut presidentti. Presidenttien aiempi virka-asunto Tamminiemi jäi vuonna 1981 sairastuneen presidentti Urho Kekkosen käyttöön, kerrotaan presidentinkanslian sivuilla. Vuonna 1982 presidentiksi valittu Mauno Koivisto asui molempien presidenttikausiensa aikana presidentin linnassa.

Vuonna 1983 valtio hankki tontin, jolle myöhemmin rakennettiin presidentin virka-asunto Mäntyniemi. Koivistot muuttivat Mäntyniemen virka-asuntoon tammikuussa 1993. Koiviston toinen kausi päättyi 1994.
 

Jukka Rahkonen la 13.05. 14:46

Pääuutiset

blogit

Juha Ahvio

Paavi Leo XIII:n linja

su 25.05. 22:15

Mikko Paunio

Avoin kirje Helsingin Sanomien toimittajalle Heli Saavalaiselle - Osa 2 Corrigendum

pe 16.05. 17:52

Tapio Puolimatka

Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?

to 24.04. 11:23

Henna Kajava

Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä

to 03.04. 19:38

Petteri Hiienkoski

Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?

su 12.01. 00:48

videot