Pääministeri Benjamin Netanyahu lensi maanantaina Moskovaan kiireelliseen tapaamiseen presidentti Putinin kanssa. Jälleen kerran keskustelujen aiheena oli se, mitä Syyriassa ja Libanonissa tapahtuu – Iranin toimesta. Yleisten lausuntojen lisäksi kokouksen tuloksista saatiin hyvin vähän muita tietoja. Twitter-tilillään Netanyahu kuitenkin kirjoitti, että Israel on hyvin huolissaan seuraavasta kahdesta kehityskulusta: "1. Iranin yrityksistä vakiinnuttaa asemansa sotilaallisesti Syyriassa ja 2. Iranin yrityksistä valmistaa täsmäaseita Israelia vastaan Libanonissa."
Kyseessä oli näiden kahden johtajan seitsemäs kahdenkeskinen tapaaminen kahden viime vuoden aikana, mikä todistaa siitä, että Syyrian tilanne on muuttumassa ja että reaktioita siihen pitää koordinoida. Venäjän ja Iranin avulla Syyrian presidentti Bashar al-Assad on onnistunut viime vuonna valtaamaan takaisin suurimman osan Syyrian alueesta, ja tämä on muuttanut tilanteen dramaattisesti. Siirrettyään painopisteen pois sodan voittamisesta Iran on nyt sodanjälkeisessä vaiheessa, jossa se yrittää vahvistaa omaa ja liittolaistensa Assadin ja Hizbollahin läsnäoloa. Täsmäaseiden tuotantolaitokset Libanonissa ovat osa tätä strategiaa.
Netanyahu kuvaili keskusteluja vilpittömiksi ja suoriksi. Hän pystyi esittämään Israelin aseman niin selkeästi ja totuudellisesti kuin mahdollista. Netanyahu lisäsi, että Lähi-itä on tienristeyksessä, jossa on mahdollista tuoda vakautta Syyriaan ja Libanoniin, mutta Iran sabotoi tätä kehitystä. Netanyahu sanoi: "Kysymys on, vakiinnuttaako Iran itsensä Syyriassa vai pysäytetäänkö tämä prosessi. Jos se ei pysähdy itsestään, me pysäytämme sen."
Kommentti
Netanyahu on toistanut vuosikausia, että Iran on suurin uhka hänen maalleen. Hän sanoo edelleen, että ydinasein varustetun Iranin estäminen on hänen suurin päämääränsä – vaikka tämä näyttääkin erittäin vaikealta saavuttaa siksi, että Eurooppa edelleen kannattaa ydinsopimusta. Jos Iran kuitenkin onnistuu perustamaan tukikohtia ja kehittämään aseita Syyriassa ja Libanonissa, iranilaisista tulee uhka Israelille jopa tavallisessa sodassa. He tulevat silloin seisomaan Israelin pohjoisella rajalla. Tällä viikolla Iranin nukkehallinto Libanonissa, Hizbollah-terroristijärjestö, sanoi jopa pystyvänsä voittamaan Israelin yksin. Tämä on silkkaa propaganda, mutta laajalla ohjuskalustollaan se voi kyllä saada Israelissa aikaan suurta vahinkoa.
Israelilaiset oppositiopoliitikot sanovat, että Netanyahu on epäonnistunut estämään sen, mitä hän on viidentoista vuoden ajan kutsunut Israelin suurimmaksi uhaksi, eli ydinasein varustetun Iranin. He ovat lähes oikeassa. Mutta Netanyahu tekee jotakin, mihin hyvin harvat poliitikot pystyvät: hän tekee yhteistyötä sekä Venäjän että Yhdysvaltain kanssa. Venäjän kanssa Netanyahu yrittää rajoittaa Iranin alueellista vaikutusvaltaa ja sotilaallista varustelua. Yhdysvaltojen kanssa hän yrittää muuttaa ydinsopimuksen. On vaikea sanoa, onnistuvatko nämä pyrkimykset, mutta kukaan ei voi syyttää häntä siitä, ettei hän yrittänyt. Ja jos ponnistelut voivat estää sodan syttymisen, ne ovat kaiken vaivan arvoisia.
Voi vain ihmetellä, miksi Euroopan valtiot eivät kykene huomaamaan Iranin uhkaa – tai halua huomata sitä. Mitä ne esittävät puolustuksekseen, jos jonakin päivän mullahien hallinto käyttää ydinaseita ja aloittaa sodan?
Lähde: Israel-raportti, Livets Ord
Oikean Median vieraskynä -blogiin poimitaan mielenkiintoisia kirjoituksia henkilöiltä, jotka kirjoittavat harvemmin tai eivät voi omalla nimellään kirjoittaa valitsemistaan aiheista.
Tp-Utva historian polttopisteessä
to 03.10.2024 15:30Luonto ja sen velvoittavuus
pe 29.08.2025 10:51Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?
to 13.05.2021 20:23Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja
ti 28.03.2023 20:22Sähköistävä klikinvastainen uutinen
su 07.01.2024 18:08Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09.2025 18:20Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Jolla on korvat, se kuulkoon
ke 23.08.2023 20:50Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04.2025 19:38Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!
la 25.02.2023 13:58Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23David Starkey: "Liberaali demokratia on vähemmistöjen institutionaalista diktatuuria" - Valtamedian toimittajat ovat sodassa omia kansalaisiaan vastaan Euroopassa
ke 17.09.2025 20:27Kultamunat ovat kuoriutuneet - Pisa-tutkimus paljastaa
ti 01.10.2024 14:12Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04.2025 11:23Käännytyslaki ratkaisevassa vaiheessa
pe 28.06.2024 10:23Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Häpeänsä kullakin
ke 19.07.2023 21:26Odotellaan vuotta 2023
la 14.08.2021 23:44