Usein sanotaan että on turha etsiä syyllisiä, mutta tässä tilanteessa se on ehdottoman tärkeää, jotta Kiina-viruksen kaltaisilta kriiseiltä voidaan jatkossa välttyä. Nyt kun kriittisin eksponentiaalisen kasvun aika alkaa olla voitettu, on jälkipuinnin aika.
Yleensä en viitsi spekuloida todistamattomilla väitteillä, mutta kun viranomaiset puhuvat yksiselitteistä paskaa, ei jää oikein muutakaan mahdollisuutta.
Suurin syyllinen globaaliin Covid19 -pandemiaan on Kiinan kommunistinen puolue. Ensinnäkin tiedetään varmuudella, että Kiina pimitti tietoa viruksesta kuukausikaupalla, valehteli ongelman laajuudesta ja rankaisi lääkäreitä ja tiedemiehiä, joiden rohkean toiminnan johdosta viruksen luonne lopulta tuli ilmi.
Toisekseen, Kiinan salailun, tiedemiesten katoamisten, Wuhan virusinstituutin tutkimusraporttien katoamisen, kansainvälisten tutkijoiden pääsyn estämisen Wuhaniin ja etenkin sen viruslabraan ja moni muu Kiinan toimi antaa vahvat syyt epäillä että virus on karannut heidän labrastaan.
Johtopäätöstä tukee sekin, ettei virus nykytiedon valossa ole voinut levitä suoraan luonnossa eläviltä lepakoilta, eikä muurahaiskäpy välittäjäeläimenä näytä todennäköiseltä. Hätävale Wuhanin torista taas ei varmuudella pidä paikkaansa viruksen lähtöpaikkana.
Tyypilliseen kehitysmaa/persläpivaltion tyyliin ei Kiinan viruslaboratorion turvallisuusstandardit ole täyttäneet alkeellisintakaan sivistysvaltion standardia, vaan siellä on todistetusti operoitu samalla hälläväliä mentaliteetilla, jolla kommunistit suhtautuvat muun muassa ihmishenkiin.
Syytä olisikin muodostaa laaja vapaan maailman koalitio ja tuhota kommunismi perinpohjin, ennen kuin se murhaa isoäitimme.
Toinen syyllinen kriisiin on WHO, jota johtaa Kiinan lahjoma koijari, joka kieli ruskena Kiinan suuntaan vakuutti, ettei virus tule leviämään Kiinasta, vakuutti ettei lentoja Wuhaniin tarvitse lopettaa, vaikka Kiinalaiset itse lopettivat sinne lentämisen muualta maasta, neuvoi olemaan käyttämättä maskeja, sivuutti Taiwanin ennakoivat varoitukset joulukuussa... -syntilista on loputon. Yhdysvallat jo jäädyttivät kriisiä pahentaneen järjestön tuet ja Suomen soisi, lisärahoituksen myöntämisen sijasta, seuraavan perässä.
(Tässä räikeimpiä esimerkkejä WHO:n ruskeakielisyydestä: https://www.youtube.com/watch?v=UlCYFh8U2xM)
Kaikesta tästä huolimatta, meille Suomessa ei olisi käynyt kuinkaan, kunhan joku normaalilla toimintakyvyllä ja terveellä järjellä varustettu olisi ollut puikoissa. Meillä oli yli kuukausi muuta Eurooppaa pidempi aika reagoida ja estää koko viruksen saapuminen Suomeen. Taudin taltuttaminen olisi edelleen mahdollista.
Taltuttamisen sijasta nykytoimet uhkaavat tuhota talouden ilman Kiina-viruksen taltuttamisen tuomia hyötyjä. Jos nimittäin oikeasti aiottaisiin poistaa virus Suomesta, pitäisi tehdä ainakin seuraavia toimenpiteitä: Kansalaisille maskit päälle, Uudenmaan eristyksen jatkaminen kunnes tartuntaketjut ovat selvillä, tartuntaketjujen aktiivinen selvittäminen, pakkokaranteeni valvotuissa oloissa ulkomaiden tautialueilta saapuville sekä mahdollisimman aktiivinen testaus.
Sen sijaan näytetään valitun 'käyrän hidastamisen' tie, jonka seurauksena virusta ei aidosti yritetä poistaa eikä liikaa hidastaa, vaan leviämistä vaan pyritään kontrolloimaan. Tästä kielii valehteleminen maskien hyödyistä, tartuntaketjujen selvittämisen olemattomuus, testien vähyys sekä täysin olematon varautuminen. Nyt julkisen paineen takia tehdään sitten jälkijunassa toimia, mutta pääasiassa riittämättömästi ja huonolla kustannus-hyöty suhteella. Osalla toimista ei edes ole mitään tekemistä kriisin kanssa, vaan ne tehdään kriisin varjolla edistämään valtionjohdon omaa vasemmistolaista maailmankatsomusta.
Strategiamme uhkaa siis syöstä talouden lamaan, toimien samalla kuitenkin ollessa riittämättömiä taudin voittamiseen. Tämä lienee huonoin mahdollinen kombo? Lisäksi viranomaisten ja ministerien jatkuva 'muunnellun totuuden puhuminen' (esim maskit) ja heidän haluttomuutensa julkistaa strategiaansa uhkaavat rapauttaa kansalaisten luottamuksen viranomaiseen kokonaan. Ottakaa nyt se Nyrkki tai joku käyttöön, että tähän sähellykseen saadaan selkeä linja!
Saul Schubak Facebookissa 16.4.2020
Oikean Median vieraskynä -blogiin poimitaan mielenkiintoisia kirjoituksia henkilöiltä, jotka kirjoittavat harvemmin tai eivät voi omalla nimellään kirjoittaa valitsemistaan aiheista.
Alistamisemme menetelmät
ma 08.08.2022 23:48Kapitalismi on markkinatalouden turmeltunut muoto
ti 07.03.2023 13:21Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?
to 13.05.2021 20:23Kansalaiset vaarassa! Nyt tarvitaan hätätilahallitus!
su 19.04.2020 22:47Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan
ke 18.11.2020 16:56Jos Venäjän vastainen sotapolitiikka ei olekaan menestys?
su 19.03.2023 01:43Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Kokoomus ei ole talouspuolue sen enempää kuin muutkaan
ti 14.02.2023 12:04Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13Valtuustoaloitteeni mamujen 43 äidinkielen opetuksen lopettamiseksi verovaroilla Espoossa
su 15.01.2023 14:49Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!
la 25.02.2023 13:58Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23Hyvät Helsingin yliopiston edustajat (cc. Helsingin Sanomien Noona Backgren ja Pekka Paunio),
ti 21.03.2023 16:29Kokoomus - turvallisuuden vai turvattomuuden edistäjä Suomessa?
to 09.03.2023 11:31Eduskuntavaalit 2023 ovat vaalit perheiden tulevaisuudesta
su 12.03.2023 05:13Eläkkeet ja hallitusohjelma?
pe 10.03.2023 19:05Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Kuuden euron kohtuus missä palkkatasa-arvo?
ma 11.05.2020 17:17Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Suurista erehdyksistä
to 23.02.2023 21:02Odotellaan vuotta 2023
la 14.08.2021 23:44