Epätavallisen kiintoisa raportti israelilaisessa päivälehdessä Ma'arivissa kertoi keskiviikkona, että Yhdysvaltain entinen ulkoministeri John Kerry kehottaa palestiinalaishallintoa pysymään lujana ja vastustamaan Trumpia ja hänen rauhansuunnitelmaansa Israelin ja palestiinalaisarabien välille. Artikkelin kirjoitti tunnettu kirjoittaja Ben Caspit, jonka mukaan Kerry sanoi, ettei Trump kestäisi pitkään Valkoisessa talossa. Hän odotti nykyisen presidentin poistuvan kuvioista vuoden sisällä.
Nämä asiat sanottiin John Kerryn ja Hussein Aghan välisessä tapaamisessa Lontoossa, ja myöhemmin ne raportoitiin Ramallahiin ja sitten vuodettiin lehdistölle. Kerry käytti äärimmäisen halventavia sanoja Trumpista ja sanoi, ettei kukaan Yhdysvalloissa, ei edes republikaanipuolue, ollut tyytyväinen presidentin suoritukseen. Hän lupasi auttaa luomaan vaihtoehtoisen rauhanaloitteen ja kerätä sille tukea Euroopasta. “Sanokaa Abbasille", Kerry sanoi, “että hänen tulee pysyä henkisesti vahvana ja pelata aikaa, ettei hän murru eikä taivu presidentti Trumpin vaatimusten edessä.” Kerry sanoi myös, että hän harkitsee presidentiksi pyrkimistä seuraavissa vaaleissa.
Raportissaan Hussein Agha kirjoitti, että Kerry vaikutti “hullaantuneelta". Hän kuvaili entistä ulkoministeriä energiseksi ja sanoi, että ajatus rauhan saavuttamisesta Israelin ja palestiinalaishallinnon välille “poltteli hänen luitaan".
Kommentti
Tätä voidaan tarkastella ainakin kahdesta näkökulmasta. Voidaan sanoa, että John Kerry todella on kiinnostunut rauhan saavuttamisesta ja tekee kaikkensa tavoittaakseen päämääränsä. Päämäärä ei kuitenkaan oikeuta keinoja! Vaaleilla valittua johtajaa ja valtion demokraattista systeemiä ei vaan voi pettää ja sitten käyttää samaisen valtion auktoriteettia rauhansopimuksen läpi saattamiseksi. Lisäksi Kerrylle annettiin jo mahdollisuus saada aikaan rauha omilla keinoillaan, eikä se onnistunut. Jos rauha todella on hänen päämääränsä, miksei hän antaisi Trumpin kokeilla omaa metodiaan?
Tässä kuitenkin todennäköisesti piilee asian ydin, ja toinen selitys Kerryn toimille. Israelin entinen puolustusministeri Moshe Ya'alon, jonka kommentit yleensä ovat harkittuja, kuvaili Kerrya kerran “pakkomielteiseksi ja messiaskompleksiseksi” tämän pyrkimyksissä rauhan tavoittamiseksi. Hän vaikuttaa olleen oikeassa. Kerry vaikuttaisi uskovan olevansa “valittu” rauhansopimuksen tuoja. Tämä on hyvin vaarallinen asenne. Sellainen pakkomielteisyys vaatii tuloksia, ja mieluiten heti. Kuitenkin ainoa osapuoli, johon Yhdysvalloilla on vaikutusvaltaa, on Israel, ja siksi Israeliin kohdistetaan paineita tehdä suuria myönnytyksiä. Tie pysyvään rauhaan ei näytä tältä. Tämä tie johtaa vain seuraavaan yhteenottoon.
On lannistavaa tietää, että tietyt voimat työskentelevät ympäri vuorokauden varmistaakseen Trumpin epäonnistumisen. Palestiinalaishallinto pystyy nyt manipuloimaan Yhdysvaltojen puolueita ja käyttämään niitä omiin tarkoitusperiinsä. Tämä johtaa siihen, että rauha lipuu yhä kauemmas. Kerryn kiero käytös kuitenkin myös siirtää sympatioita Donald Trumpille, jonka koko persoonallisuus ei niitä muutoin liiemmin herättele. Lukuisista puutteistaan huolimatta presidentti Trump tekee jotakin, mitä kukaan Yhdysvaltain presidentti ei ole tehnyt, ei ainoastaan tunnustaessaan Jerusalemin, vaan myös asettuessaan vastustamaan YK:n Israeliin kohdistamaa tekopyhyyttä. Nyt tiedämme myös, että hän toimii suojamuurina Kerryn messiaskompleksista pakkomiellettä vastaan. Tämä on itsessään jo melkoinen saavutus.
Lähde: Israel-raportti, Livets Ord
Oikean Median vieraskynä -blogiin poimitaan mielenkiintoisia kirjoituksia henkilöiltä, jotka kirjoittavat harvemmin tai eivät voi omalla nimellään kirjoittaa valitsemistaan aiheista.
Tp-Utva historian polttopisteessä
to 03.10.2024 15:30
Luonto ja sen velvoittavuus
pe 29.08.2025 10:51
Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?
to 13.05.2021 20:23
Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja
ti 28.03.2023 20:22
Sähköistävä klikinvastainen uutinen
su 07.01.2024 18:08
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09.2025 18:20
Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18
Jolla on korvat, se kuulkoon
ke 23.08.2023 20:50
Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13
Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04.2025 19:38
Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44
Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00
Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!
la 25.02.2023 13:58
Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07
Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23
Komissaari Jyrki Kataisen ja SITRA:n poskettomat kiertotalous- ja ilmastovalheet ja EU:n perikato
ti 21.10.2025 16:46
Suomalainen media on järkyttävän huono
la 27.09.2025 10:28
Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04.2025 11:23
Käännytyslaki ratkaisevassa vaiheessa
pe 28.06.2024 10:23
Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53
Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15
Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33
Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57
Häpeänsä kullakin
ke 19.07.2023 21:26
Odotellaan vuotta 2023
la 14.08.2021 23:44