Pari päivää sitten eli maanantaina ilmestyi Nature Geoscience-lehdessä mm. Ben Santerin ja Michael Mannin tekemä tutkimus ilmastomallien huonosta kyvystä ennakoida tulevaa ilmastoa oikein. https://www.nature.com/ngeo/journal/vaop/ncurrent/full/ngeo2973.html
Troposfääri eli se alailmakehä, jossa elämme, ei ole lämmennyt YK:n tieteellisen ilmastopaneelin (IPCC) ennakoimalla tavalla.
Vielä YK:n 2014 uusimmassa ilmastopaneelin viimeisimmässä raportissa (AR5) tämä salaisuus vaiettiin seuraavalla tavalla:
Vuoden 2013 lopussa maailmalla jaettiin laajalti ennakkotietona AR5:n kuvaa, jossa maapallon lämpötila laahasi alle alimman uusimpien ilmastomallien laskeman epävarmuustason. Itsekin jaoin tämän kuvan mm. demareiden ilmasto- ja energiaryhmälle.
Hämmästykseni Maailman ilmatieteen järjestön (WMO) nykyinen pääsihteeri ja silloinen Ilmatieteen laitoksen pääjohtaja Petteri Taalas näytti 2014 keväällä TV-uutisissa samaa uudelleen piirrettyä lopullista kuvaa AR5-raportista. Siinä maapallon lämpötilakäyrä piirtyi juuri ja juuri alimman 95 % epävarmuuden yläpuolelle.
Mistä johtui ero? No se johtui siitä, että IPCC ei voinut käyttää nolostumatta AR5-raportissaan uusimpien ilmastomallien epävarmuuksia. Niinpä se joutui pakosta tyytymään käyttämään vanhemman AR4 raportin vanhoihin ilmastomalleihin perustuvia epävarmuuksia, joiden alin epävarmuuskäyrä sitten sattui menemään juuri ja juuri alle maapallon havainnoidun keskilämpötilakäyrän alle, eli IPCC:n kasvot pelastuivat.
Ben Santer ja Michael Mann eivät ole ihan keitä tahansa ja Nature Geoscience on ilmastouskonnon ”Vartiotorni”-lehti. Santer ja Mann ovat aivan keskeiset YK:n ilmastokatastrofikertomuksen luoneet tiedemiehet. Nyt Mann ja Santer selittelevät parhain päin, miksi ilmasto ei olekaan lämmennyt ja yrittävät vielä parhain päin todistaa, että ihmisen vaikutuksesta maapallon lämpötilan kehitys poikkeaa luontaisesta vaihtelusta. En mene siihen yksityiskohtaisesti, koska en ole ilmastotieteilijä.
Olen kuunnellut kerran vuonna 1998 Yhdysvaltain kongressissa tätä lätkämailatutkijaa eli ”Mann-made” ilmastomuutoksen keksijää Michael Manniä. En ostaisi Manniltä käytettyä autoa.
Michael Mann loi parikymmentä vuotta sitten omituisen lätkämailansa, jossa hän väitti maapallon lämpenemisen alkaneen äkillisesti teollistumisen myötä, eikä näin ollen 1900-luvun lopun kaltaisia lämpökausia ole ollut viimeisten vuosituhansien aikana maapallon historiassa.
Lätkämailan taustalla olleen virheelliseksi osoitetun matematiikan ja vastaansanomattomien historiallisten todisteiden esiin tuomisen myötä lätkämaila jäi unholaan.
Suomen Ilmatieteenlaitos esitteli säännöllisesti tätä poliittisuskonnollista - ei siis tieteellistä - lätkämailaa vielä pitkään 2000-luvun alkupuolella erilaisilla ympäristömessuilla.
Toinen huono uutinen YLE:lle ja HS:lle on se, että Yhdysvaltain ”Peter Lund” eli Standfordin yliopiston professori Marc Jacobson on nyt vihdoin paljastettu Yhdysvaltain tiedeakatemian lehdessä 21 raskaan sarjan kolleegan toimesta. http://m.pnas.org/content/early/2017/06/16/1610381114
Samoin kuin Peter Lundille niin myös Marc Jacobsonille on aina naurettu ammattipiireissä, mutta ymmärtämättömien toimittajien keskuudessa he ovat saaneet kertoa humpuukinsa uudelleen ja uudelleen joukkotiedotusvälineissä kaikelle kansalle.
Peterlundien ja marcjacobsonien viestiä, jonka mukaan maailmasta kyettäisiin tekemään hiilivapaa ja että tuulella, auringolla ja vesivoimalla voitaisiin taata säällinen elintaso ihmisille niin kehittyneissä kuin kehittymättömissä maissa, on tuon yllä mainitun Yhdysvaltain tiedeakatemian uuden tutkimuksen mukaan silkkaa fantasiaa. Se on tosin tiedetty aina vakavaa energiakeskustelua käyvien keskuudessa.
SITRA:n vanhempi ympäristöasiantuntija ja lihavien representaatiosta TV-sarjoissa gradunsa tehnyt Oras Tynkkynen ei ole vakavasti otettava asiantuntija. Sellaiseksi hän on tekeytynyt ja hänet on julkinen sana ottanut aina tosissaan.
Suomen energiapolitiikan strategia on myös ajautunut totaaliseen umpikujaan osin omien valintojen, mutta pääasiassa kansainvälisen ja EU:sta tulevan paineen vuoksi ja Suomelle sitten kaiken kukkuraksi jäi Pariisin sopimuksesta Musta Pekka käteen, kun neuvotteluja ovat viime kädessä käyneet ymmärtämättömät poliitikot ja toimittajien soittaessa pelastuksen pasuunaa YLE:llä ja HS:ssa.
Sähköä ei saa töpselistä, jos sitä ei tuoteta, eikä rahaa saa pankista, jos varallisuutta ei luoda talouskasvulla, sanokoon Touko Aalto tai Ville Niinistö mitä tahansa.
Kirjoittaja on helsinkiläinen terveydenhuollon erikoislääkäri ja Helsingin yliopiston epidemiologian dosentti. Hän oli SDP:n jäsen vuodesta 1977, kunnes liittyi Perussuomalaisiin 2021. Hänen työnantajiaan on vuosien varrella olleet mm. Helsingin yliopisto, Euroopan Unionin komissio ja Maailmanpankki.
Avoin kirje Suomen medialle
su 26.11.2023 21:40Presidenttiehdokkaiden turvallisuuspolitiikka
pe 22.09.2023 00:24Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?
to 13.05.2021 20:23Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja
ti 28.03.2023 20:22Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan
ke 18.11.2020 16:56Vaihtoehdot moninapaisessa maailmassa
ti 06.06.2023 16:58Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Jolla on korvat, se kuulkoon
ke 23.08.2023 20:50Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13Valtuustoaloitteeni mamujen 43 äidinkielen opetuksen lopettamiseksi verovaroilla Espoossa
su 15.01.2023 14:49Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!
la 25.02.2023 13:58Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23HSY juhlii järjen vastaisen biojätteen erilliskeräyksen 30 vuotistaivalta
to 16.11.2023 17:38Mikko Puumalainen - totalitarismin puolella sananvapautta ja suomalaisten etua vastaan
ke 22.11.2023 17:48Lasten vai aikuisten oikeudet
ma 21.08.2023 19:21Totuus murtautuu esiin
la 25.11.2023 20:22Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Häpeänsä kullakin
ke 19.07.2023 21:26Odotellaan vuotta 2023
la 14.08.2021 23:44