Blogi: Mikko Paunio, la 02.03.2019 09:27

Suomi - Kyldyyrimarxilaisen identiteetti-ideologian Absurdistan

Absurdistanin Työväenpuolueen (SDP) kansanedustaja Tuula Väätäinen kysyy vuonna 2013 jylisevän aivopierun synnyttämässä kirjallisessa kysymyksessään Suomen hallitukselta seuraavaa:

”Miten Suomi ja suomalainen sosiaaliturva suhtautuvat niihin mahdollisiin Suomen kansalaisiin jotka yksityishenkilöinä osallistuvat aseellisiin konflikteihin kuten Syyrian sisällissotaan ja sieltä palatessaan tarvitsevat sotavammojensa vuoksi lääketieteellistä hoitoa sekä kuntoutusta ja mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä varmistaakseen näiden henkilöiden asianmukaisen kohtelun?”.

Tuula Väätäinen on siis huolissaan, että suomalaiset venceremos jihad ISIS-taistelijat lähtevät Syyriaan  - ilmeisen oikeutetusti mutta vakuuttamattomina - ryöstelemään, kidnappaamaan, raiskaamaan, murhaamaan, päitä katkomaan, orjuuttamaan ja terrorisoimaan mm. kurdeja, kristittyjä, juutalaisia, shiioja ja jesidejä.

Ennen em. kirjallista kysymystään hän huolestuneena alusti kysymystään mm. seuraavasti:

”Yhä useampi maamme kansalainen osallistuu ulkomailla käytäviin konflikteihin ilman sotilastapaturmalain tuomaa suojaa”.

Identiteettipolitiikan Absurdistanissa kysymystä pidetiin luonnollisesti asiaan kuuluvana ja se sai asiallisen virkamiesten valmisteleman ministerin vastauksen, jossa valiteltiin asiaintilaa, mutta todettiin, että hallitus ei ryhdy kuitenkaan toimiin tässä asiassa, koska perustuslaki estää tällaisen yhdenvertaisuusongelman korjaamisen.

Absurdistanin konservatiivipuolueen verkkolehdessä julkaistiin pieni lakoninen uutinen Tuula Väätäisen jylisevästä aivopierusta https://www.verkkouutiset.fi/sdpn-kansanedustaja-haluaa-varmistaa-syyrian-sodasta-palaavien-suomalaisten-hoidon-8319/.

Tämän jälkeen alkoivat kyldyyrimarxilaiset identiteetti-ideologiansa sisäistäneet toimittajat YLE:n ja HS:n sekä poliittisissa että kulttuuritoimituksissa kuumeisesti miettimään, miten Tuula Väätäisen rohkeaa avausta voitaisiin laajemmin käsitellä julkisessa sanassa, olihan Väätäinen identiteettinäkökulmasta paljastanut räikeän yhteiskunnallisen yhdenvertaisuusongelman:

Valkoiset absurdistanilaiset keski-ikäiset heteroseksuaaliset upseerit rintaman toisella puolella auttaessaan peshmergataistelijoita paremmin sotimaan venceremos-jihadisteja vastaaan olivat sotilastapaturmalain antamassa suojassa, mutta Suomesta Syyriaan peshmergoja vastaan taistelemaan lähtevät tummahipiäiset venceremos-jihadistit olivat epäoikeudenmukaisesti vailla tätä suojaa.  

YLE:n ja HS:n toimittajat olivat nyt visaisen ongelman edessä, koska pieni epäilys kalvoi takaraivossa, että suomalaiset eivät ehkä ihan niele tätä Tuula Väätäisen esiin nostamaa kysymystä räikeäksi yhdenvertaisuusongelmaksi. Niinpä he päättivät jättää asian sikseen.

Lähes kolme kuukautta myöhemmin Absurdistanin opposition pienen verkkolehden sivuilla haastatellaan Väätäisen aivopierusta tuohtunutta persujen EU-vaaliehdokasta, joka ei pitänyt oikeudenmukaisena, että suomalaiset venceremos-jihadistit saisivat kuntoutusta, kun taas eräs pietarsaarelainen sotaveteraani ei siihen ole ollut oikeutettu. https://www.suomenuutiset.fi/sdp-syrjayttamassa-suomalaisveteraanit-syyrian-sisseilla/

Tästä haastattelusta Absurdistanin kyldyyrimarxistisen identiteetti-ideologian sisäistäneen Työväenpuolueen (SDP) puoluesihteeri Reijo Paananen on moraalisesti syvästi loukkaantunut ja hän kehottaa oppositiopoliitikko Timo Soinia pistämään joukkonsa kuriin ja lopettamaan tuollaiset kauhistuttavat islamofobiset vihapuheet https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/64686-tama-lehtijuttu-suututti-sdpn-holtitonta-loanheittoa

Tämän jälkeen juttu hautautuu Vauva-lehden ja Suomi 24:n vaimeaan someälämölöön.

Absurdistanin julkisessa sanassa vallitsee identiteettijournalismin rautainen laki. Sen mukaan kaikki ei-valkoiset - ovat he keitä hyvänsä - ovat oikeutettuja saamaan suojaa julkisessa sanassa valkoisen miehen luomia väkivaltaisia sortorakenteita tässä tapauksessa Valtiokonttoria vastaan.

Nyt kun eleteään vuotta 2019 ja nämä raaistuneiden venceremos-jihadistien harventuneet rivit ovat palaamassa Absurdistaniin, sama hiljaisuus ja mieliala valtaeliitin – jopa niiden, joilla on vastuu Absurdistanin turvallisuudesta – piirissä, jatkuu.

Moraalikaaos ei toki ole vain Absurdistanin Työväenpuolueen helmasynti, vaan kyseessä on laajalle absurdistanilaiseen yhteiskuntaan identiteettipolitiikan myötä levinnyt kulkutauti, kuten edellisessä blogissani osoitin.  http://mikkopaunio.puheenvuoro.uusisuomi.fi/269723-vihertynyt-valtaeliitti-ja-identiteettipolitiikan-moraalikaaos

Moraalikaaos ulottuu Absurdistanissa myös aina evankelisluterilaisiin (arkki)piispoihin asti.

Tauti on laajalle levinnyt myös kaikissa länsimaissa, mutta identiteetti-ideologian pahimmin infektoituneet instituutiot ovat vahingoksemme koulu- ja yliopistolaitos sekä (V)media.

Ekopaavikin on nokkelana miehenä huomannut globaalin pedofiiliskandaalin riskinhallinnan olevan helpompaa (V)median kanssa, jos julistaudut identiteettipoliitikoksi. http://w2.vatican.va/content/francesco/en/encyclicals/documents/papa-francesco_20150524_enciclica-laudato-si.html    

Veikkaanpa, että äärivasemmistolainen identiteettifilosofi Herbert Marcuse  on nyt entisen Maailmanpankin varakuvernöörin Pekka Haaviston levottoman sielun lailla  http://timoharakka.blogspot.com/2012/01/haavisto-paasikiven-reinkarnaatio.html etsimässä uutta synnyinhahmoaan päästäkseen näkemään kirjoitustensa ja kannanottojensa seuraukset. 

Timo Harakka: "Kun Paasikivi kuoli joulukuussa 1956, suurmiehen sielu etsi levottomana uutta asuinsijaa.  Mallanderin mukaan jälleensyntymässä kuluu tyypillisesti se 15 kuukautta, jonka jälkeen munkkiniemeläiseen opettajaperheeseen syntyi Pekka, maaliskuussa 1958.  En usko, että Haavisto tunnustaisi uskovansa tähän legendaan, vaikka työnnettäisiin tikkuja kynsien alle. "

"Well done" olisi varmaan Herbertin ensimmäinen kommentti nähtyään kynänsä jäljet. 
 

Mikko Paunio la 02.03. 09:27

Mikko Paunio

Kirjoittaja on helsinkiläinen terveydenhuollon erikoislääkäri ja Helsingin yliopiston epidemiologian dosentti. Hän oli SDP:n jäsen vuodesta 1977, kunnes liittyi Perussuomalaisiin 2021. Hänen työnantajiaan on vuosien varrella olleet mm. Helsingin yliopisto, Euroopan Unionin komissio ja Maailmanpankki.

tuoreimmat

Trump näytteli loistavasti hullua neokonkuningasta ja globalistien satraappia muutaman päivän ja juksasi lähes kaikki

ke 25.06. 16:58

Lontoon King s Collegen professori David Betz: "Avoimet rajat aiheuttavat varmuudella sisällissodan Brittein saarilla"

pe 13.06. 16:51

Avoin kirje Helsingin Sanomien toimittajalle Heli Saavalaiselle - Osa 2 Corrigendum

pe 16.05. 17:52

Minulla on ollut hieno elämä, mutta nyt olen todella peloissani Suomen ja suomalaisten puolesta

la 19.04. 15:06

Ursula von der Leyen suunnannut katseensa nyt EU-kansalaisten 10 biljoonan euron säästöihin - Hyvinvointimme tulossa tiensä päähän

ke 16.04. 16:16

Avoin kirje Helsingin Sanomien toimittaja Heli Saavalaiselle: Jätit mainitsematta, että Italian kierrätyspolttoainetuonnin taustalla on valtava vihreän kiertotalouden aiheuttama ympäristökatastrofi

la 05.04. 13:55

SDP:n punavihreä Stadi EI ole reilu - Tässä näitä "reiluuksia"

ke 26.03. 16:48

Vasemmistolaisen indoktrinaation psykologia

to 20.03. 11:46

Punavihreä Helsingin tuhonta pysäytettävä

pe 14.03. 08:05

USA:n ulkoministeri Marco Rubio: "Sodanjälkeinen maailmanjärjestys ei ole ainoastaan vanhentunut vaan se on ase, jota käytetään meitä vastaan"

la 08.03. 11:53

blogit

Vieraskynä

Tp-Utva historian polttopisteessä

to 03.10.2024 15:30

Juha Ahvio

Paavi Leo XIII:n linja

su 25.05.2025 22:15

Professorin Ajatuksia

Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?

to 13.05.2021 20:23

Marko Hamilo

Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja

ti 28.03.2023 20:22

Jukka Hankamäki

Sähköistävä klikinvastainen uutinen

su 07.01.2024 18:08

Petteri Hiienkoski

Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?

su 12.01.2025 00:48

Tapio Holopainen

Mistä on pienet getot tehty?

ma 27.08.2018 23:18

Laura Huhtasaari

Jolla on korvat, se kuulkoon

ke 23.08.2023 20:50

Petri Kaivanto

Vallankaappaus

ke 14.06.2017 09:13

Henna Kajava

Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä

to 03.04.2025 19:38

Piia Kattelus

Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa

ke 17.01.2018 08:44

Henry Laasanen

Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan

ke 29.05.2019 09:00

Arto Luukkanen

Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!

la 25.02.2023 13:58

Mika Niikko

Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet

su 13.09.2020 23:07

Musta Orkidea

Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä

pe 08.02.2019 13:23

Mikko Paunio

Trump näytteli loistavasti hullua neokonkuningasta ja globalistien satraappia muutaman päivän ja juksasi lähes kaikki

ke 25.06.2025 16:58

Heikki Porkka

Kultamunat ovat kuoriutuneet - Pisa-tutkimus paljastaa

ti 01.10.2024 14:12

Tapio Puolimatka

Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?

to 24.04.2025 11:23

Olli Pusa

Käännytyslaki ratkaisevassa vaiheessa

pe 28.06.2024 10:23

Alan Salehzadeh

Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin

ti 12.06.2018 11:53

Janne Suuronen

Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat

ti 18.08.2020 10:15

Reijo Tossavainen

Auta avun tarpeessa

to 19.03.2020 07:33

Pauli Vahtera

Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja

su 25.10.2020 22:57

Timo Vihavainen

Häpeänsä kullakin

ke 19.07.2023 21:26

Matti Viren

Odotellaan vuotta 2023

la 14.08.2021 23:44