Pääministerin kabinettipäällikkö Gergely Gulyás kertoi, että Kroatiassa Unkarin eteläpuolella on tuhansia laittomia siirtolaisia, ja hänen mukaansa Unkarin hallitus on tarjoutunut antamaan Kroatialle apua kriisin ratkaisemisessa, kertoo About Hungary.
Kabinettipäällikön mukaan hallitus on myös vahvistanut rajavalvontaa maan etelärajoilla, sillä raporttien mukaan Balkanilla jopa 70 000 laitonta siirtolaista pyrkii kohti pohjoista ja Unkaria.
Puhemies Zoltán Kovács vahvisti, että sään huononeminen syksyn edetessä pahentaa tilannetta lisäten siirtolaisten aiheuttamaa painetta, kuten saatiin todeta Bosnia-Hertsegovinan ja Kroatian rajalla, missä laittomat siirtolaiset hyökkäsivät rajaa valvovan Kroatian poliisin kimppuun.
– Unkari vahvistaa poliisin ja rajavalvojien läsnäoloa Unkarin ja Kroatian rajalla. Unkarin poliisi on myös läsnä Makedoniassa ja Serbiassa siirtolaisten painopistealueilla, hän totesi.
Vihreän EU:n militarisointi on todella huono vitsi
ti 15.09. 18:20
Tietoisuus ja tekoäly
ti 08.09. 14:09
Korkeintaan 20% Euroopan muslimeista jättää islamin
pe 28.08. 16:44
Suomalainen media on järkyttävän huono
la 27.09. 10:28
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20