Italian sisäministeri Matteo Salvini lupasi jo vaalikampanjansa aikana karkottaa satoja tuhansia, itse asiassa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa Italiasta takaisin kotimaihinsa viiden vuoden kuluessa.
Se näyttää nyt todella alkaneen.
Voice Of Europe uutisoi, että maanantaina 165 nigerialaista palautettiin takaisin kotimaahansa.
Se on yli puolet siitä määrästä (246), jotka oli karkotettu vuoden 2017 ensimmäisen kuuden kuukauden aikana.
Saatuaan useita sopimuksia alkuperämaiden kanssa Italian viranomaiset lastasivat maahanmuuttajat Libyaan menevään laivaan, mistä heidät sitten lennätettiin Nigeriaan.
Matteo Salvini kommentoi: "Naistemme mahdollisia raiskaajia on nyt 165 vähemmän ja tämä on vasta alkua."
Tällä toimella Italia haluaa lähettää voimakkaan viestin maahanmuuttajille:
"Haluamme, että afrikkalaismaahanmuuttajat tietävät, että jos he tulevat tänne, lähetämme heidät takaisin. Italia ei ole enää avoin kaikentyyppiselle maahanmuutolle."
YK sai samanlaisen viestin Salvinilta, jossa muistutettiin, että Italiaa ei voida syyttää "rasismista", vaan johdonmukaisuudesta.
"Monien vuosien ajan olemme ottaneet satoja tuhansia maahanmuuttajia. Heidän karkottamisensa ei ole rasistista, se on vain tervettä järkeä."
Salvini harkitsee myös leikkaavansa YK:n rahoitusta.
Punavihreä Helsingin tuhonta pysäytettävä
Klo 08:05.Liberalismi häviää ja postliberalismi voittaa
pe 28.02. 22:07Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?
su 12.01. 00:48Tp-Utva historian polttopisteessä
to 03.10. 15:30Kultamunat ovat kuoriutuneet - Pisa-tutkimus paljastaa
ti 01.10. 14:12