Italian Salvini haluaa enemmän lapsia, vähemmän maahanmuuttajia

"Perinteet, historia ja identiteetti ovat vaakalaudalla, koska vasemmisto käyttää kutistuvaa syntyvyyttä ja oletettua väestön ikääntymisen uhkaa tekosyynä maahanmuutolle."

Ulkomaat la 04.08.2018 10:45
Matteo Salvini. Kuva: Breitbart

Italian uuden hallituksen varapääministeri ja sisäministeri Matteo Salvini seuraa Unkarin Viktor Orbanin jalanjäljissä, asettaen syntyvyyden keskeiselle sijalla hallituksensa ohjelmassa, varoittaen että maa johon tuodaan maahanmuuttajia, sensijaan että tuettaisiin perheitä, on "tuhoontuomittu".

Italian oikeistopuolue Legan johtaja, jonka hallussa on puolet Italian uuden kansaa edustavan hallituskoalition paikoista, toi esiin prioriteettinsä ja päämääränsä The Sunday Timesin haastattelussa, historiallisessa Palazzo del Viminalessa Roomassa. Salvini totesi suorasukaisesti: "Maa joka ei synnytä lapsia on tuhoontuomittu".

45-vuotias puoluejohtaja varoitti, että Italian "perinteet, historia ja identiteetti ovat vaakalaudalla, erityisesti koska vasemmisto käyttää kutistuvaa syntyvyyttä ja oletettua väestön ikääntymisen uhkaa tekosyynä maahanmuutolle."

Salvini seuraa siis niiden Keski-Euroopan konservatiivisten voimien, erityisesti Puolan ja Unkarin jalanjälkiä, jotka ovat tehneet tietoisen päätöksen harjoittaa perheitä suosivaa politiikkaa, ja siten torjua massa-maahanmuuton, vaikka se johtaisi kansantuoton hitaampaan kasvuun lyhyellä tähtäimella, ja provosoisi globalistista EU-eliittiä.

Lähde Breitbart: https://www.breitbart.com/london/2018/07/29/italys-salvini-wants-more-
babies-fewer-migrants-a-country-which-does-not-create-children-is-destined-to-die/

 

Ahti Valkeapää la 04.08. 10:45

Pääuutiset

blogit

Mikko Paunio

Trump näytteli loistavasti hullua neokonkuningasta ja globalistien satraappia muutaman päivän ja juksasi lähes kaikki

ke 25.06. 16:58

Juha Ahvio

Paavi Leo XIII:n linja

su 25.05. 22:15

Tapio Puolimatka

Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?

to 24.04. 11:23

Henna Kajava

Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä

to 03.04. 19:38

Petteri Hiienkoski

Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?

su 12.01. 00:48

videot