Yhdysvallat ja Israel eroavat Unescosta

Israelin pääministeri Benjamin Netanyahu ilmoitti Yhdysvaltain ilmoituksen jälkeen, että Israel eroaa myös.

Ulkomaat to 12.10.2017 21:39

Yhdysvallat on päättänyt erota YK:n koulutus-, tiede- ja kulttuurijärjestöstä Unescosta.

Trumpin hallinto perustelee päätöstä järjestön uudistamistarpeella. Unesco on usein syrjinyt Israelia päätöksissään.

Viime kuukausien aikana Unescon jäsenet ovat painostaneet järjestöä tunnustamaan Jerusalemin vain muslimien pyhäksi paikaksi ilman tunnustusta sen juutalaisista juurista ja historiasta.

Yhdysvallat aikoo edelleen pysyä yhteydessä järjestöön tarkkailijajäsenenä ja ilmoittaa haluavansa edelleen vaikuttaa Unescon näkemyksiin ja toimintaan.

Ero astuu voimaan vuoden 2018 lopussa.

Yhdysvallat on kritisoinut Unescoa jo vuosien ajan. Yhdysvallat lopetti Unescon rahoittamisen vuonna 2011, kun järjestö hyväksyi palestiinalaiset jäsenekseen.

Israelin pääministeri Benjamin Netanyahu ilmoitti Yhdysvaltain ilmoituksen jälkeen, että Israel eroaa myös.

 

Jukka Rahkonen to 12.10. 21:39

Pääuutiset

blogit

Mikko Paunio

MTV uutisoi näyttävästi SDP:n Helsingin kaupunginvaltuutetun Mahad Ahmedin liioitelleen akateemisia ansioitaan - Totuus on karumpi?

ti 28.10. 17:28

Heikki Porkka

Suomalainen media on järkyttävän huono

la 27.09. 10:28

Petteri Hiienkoski

Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?

su 07.09. 18:20

Juha Ahvio

Luonto ja sen velvoittavuus

pe 29.08. 10:51

Tapio Puolimatka

Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?

to 24.04. 11:23

videot