Blogi: Heikki Porkka, la 05.08.2017 09:23

Yleisradion uutis- ja ajankohtaistoimituksen moraalista ja suomalaisvastaisuudesta

Nykyinen maahanmuuttopolitiikka on tuottanut EU-alueelle 1) terrorismia, 2) terrorismin uhkaa, 3) seksuaalirikollisuuden määrän rajua kasvua, 4) raskaasti aseistettuja sotilaita kaduille, 5) kasvavaa poliisin läsnäoloa sekä 6) rekka-autoja, betoniporsaita ja raskaita heinäpaaleja ihmisiä suojaamaan.

Maahanmuuttopolitiikka on kylvänyt surua ja murhetta lähes kaikissa läntisen Euroopan maissa.

Negatiiviset taloudelliset vaikutukset ovat pelkästään Suomessa miljardiluokkaa.

Omien kansalaisten hyvinvoinnista karsitaan jatkuvasti. Leipäjonot ovat Helsingissä arkipäivää, viimeisen parin vuoden aikana on tapahtunut merkittävää kasvua. Samaan aikaan suomalaisten verovaroilla kustannetaan jokaiselle laittomasti maahan tulleelle viisi ateriaa päivässä, jonka lisäksi heille annetaan taskurahaa. Luonnollisesti kaikille on järjestetty katto pään päälle.

Yllä kerrotun kaltaista maahanmuuttoa vastustava on Yleisradion uutis- ja ajankohtaistoimittajien mielestä maahanmuuttovastainen.

Yleisradion toimittajien kanta tarkoittaa, että heidän mielestään suomalaisten ylivoimainen enemmistö vastustaa kaikkea maahanmuuttoa.

Toimittajien kanta tarkoittaa myös sitä, että he [yle-toimittajat] rakastavat omien kansalaisten sijaan enemmän vieraita, jotka eivät tunne minkäänlaista kunnioitusta suomalaisia ja suomalaista yhteiskuntaa kohtaan.

Kääntäen tämä tarkoittaa, että Ylen toimittajat halveksivat turvallista yhteiskuntaa ja potevat jonkinlaista vihaa tai inhoa kanta-asukkaita ja hyviä maahanmuuttajia kohtaan.

Kuinka on mahdollista, että Ylen toimittajat voivat näin avoimesti tukea kehitystä, joka heikentää merkittävästi heidän palkkansa kokonaisuudessaan maksavien kansalaisten asemaa Suomessa, omassa isänmaassaan?

Pakkovero, Yle-vero, mahdollistaa toimittajien nykyisen röyhkeyden. Toimittajilla ei ole minkäänlaista tarvetta rajoittaa omien mielipiteidensä ja agendojensa edistämistä työssään, jonka hyvä hoitaminen edellyttäisi pyrkimystä neutraaliin uutisten ja tiedon välitykseen.

Eduskunnan päätöksellä Yleisradiosta on tehty toimittajien mielipiteiden ja yksisilmäisen uutisoinnin propagandatuutti.

Yleisradion nykyinen toiminta tuo mieleen Neuvostoliiton ajan Pravdan, joka kertoi nimensä mukaan totuuden. Siis sen totuuden, jonka kansalaisten haluttiin uskovan ja jonka mukaan yhteiskunnan toivottiin kulkevan omaan suuntaansa. Pravdan totuus poikkesi usein elämän todellisuudesta, mutta tärkeintä oli, että kommunistipuolueen johdon tahto toteutui.

Yleisradion toimittajat syyttävät vaihtoehtomedioita valheellisesta tai virheellisestä uutisoinnista. Yleisradion oman uutis- ja ajankohtaistuotannon toistuvaan virheelliseen ja pimittävään uutisointiin voi tutustua esimerkiksi Oikean Median blogiani tai fb-seinääni selaamalla, kummastakin löytyy lukuisia esimerkkejä Ylen valikoivasta sekä osin valheellisesta ja pimittävästä tiedotustoiminnasta.

Yleisradiolla on kirjeenvaihtaja esimerkiksi Saksassa. Saksan todellisuus ei selviä Ylen erittäin valikoivan uutisoinnin perusteella, mutta suomalaisten onneksi toimittaja Pertti Rönkkö kertoo fb-seinällään avoimesti siitä, mitä saksalaisessa yhteiskunnassa tapahtuu. Hänen raportointinsa perustuu useimmiten saksalaisen median pääuutisiin. Rönkkö toimii tiedonvälittäjänä, hän ei manipuloi vaan välittää tietoa, joka on kulloinkin ajankohtaista saksalaisen valtamedian mielestä.

Saksassa on merkittäviä ongelmia, jotka ovat noudatetun maahanmuuttopolitiikan välitöntä seurausta. Terrori-iskuja, terroriuhkaa ja suuri määrä terrori-iskujen yrityksiä, jotka on kyetty estämään poliisin aktiivisen toiminnan tuloksena. Lisäksi Saksassa on toteutunut lukematon määrä vakavia seksuaalirikoksia, joiden tekijöinä ovat olleet turvapaikanhakijat, lähinnä muslimimiehet.

Jokainen itsesuojeluvaiston ja normaalin järjen omaava suomalainen ymmärtää, että nykyisellä mallilla ei voi enää edetä. Riskit kasvavat jatkuvasti. Suojelupoliisi on nostanut terroriuhkan tasoa. Terroriuhka on suoraa seurausta maahanmuuttopolitiikasta. Seksuaalirikollisuuden järkyttävä kasvu on myös maahanmuuttopolitiikan mukanaan tuoma kauhistuttava trendi.

Yle-uutisten päällikkö Riikka Venäläinen totesi Porin SuomiAreenan merkeissä esitetyssä haastattelussa (sanatarkka lainaus):

”Kyllä ne on ne perinteiset vahvuudet eli (1) faktan tarkistus, (2) luotettavuus, (3) oikea tieto, (4) pyritään antamaan tasapainoinen kuva, (5) ei valikoida faktoja, (6) ei luoda mielikuvia, vaan (7) pyritään antamaan mahdollisimman niin kun, paras mahdollinen saatavissa oleva käsitys todellisuudesta, niin se on se perinteisen median vahvuus.”

Venäläinen elää jossain toisessa todellisuudessa. Hänen luettelemansa asiat ovat nykyisin monien vaihtoehtomedioiden vahvuuksia, joiden kanssa Yleisradion uutis- ja ajankohtaistoimituksen toiminnalla ei ole ollut enää muutamaan vuoteen mitään tekemistä.

Viimeksi eilen Yleisradion uutiset väitti perussuomalaisten presidenttiehdokkaaksi ehdolla olevaa Laura Huhtasaarta maahanmuuttovastaiseksi. Huhtasaari ojensi toimittajaa suorassa lähetyksessä todeten olevansa haittamaahanmuuttovastainen.

Toinen Ylen toimittaja (Merja Niilola) jatkoi samalla linjalla Ylen nettisivuilla. Hänen mukaansa ”Puolueen maahanmuuttovastaisen siiven ehdokkaana eduskuntaan 2015 noussut Laura Huhtasaari on kohonnut viime kuukausina yhdeksi puolueensa näkyvimmistä kansanedustajista”.

Yleisradio käy ilmiselvästi omaa sotaansa perussuomalaisia vastaan halveksien samaan aikaan suomalaisten jättimäisen enemmistön näkemystä, jonka mukaan nykyinen maahanmuuttopolitiikka suosii haitallista maahanmuuttoa.

Riikka Venäläiselle on vielä paljon tehtävää. Hänen mukaansa Ylessä on käyty keskustelua journalistisesta linjasta. Kansalaiset odottavat, että keskustelun tulos näkyisi hiljalleen myös toimittajien työssä. Tähän mennessä tuloksia on ollut kovin vaikea nähdä tilanteissa, joissa uutis- ja ajankohtaistoimitus käsittelee perussuomalaisia, Yhdysvaltoja, Venäjää tai Saksaa.

Heikki Porkka la 05.08. 09:23

Heikki Porkka

Ulkosuomalainen, jonka mukaan realismi ja tosiasioiden tunnustaminen ovat ainoat oikeat lähtökohdat yhteiskunnallisista asioista päätettäessä.

tuoreimmat

Kultamunat ovat kuoriutuneet - Pisa-tutkimus paljastaa

ti 01.10. 14:12

Folkrockia, raamatullista sanomaa, äärimieliä, elokapinaa ja maailmanparannusta

ma 30.09. 10:33

Suomi-media, poliitikot ja rasismi

ke 04.09. 11:31

Raakut ja rasistit Ylen uutisoinnissa

ti 27.08. 22:00

Yle on epäluotettava media

ke 31.07. 11:59

EU-vaaleista Suomessa, Virossa ja vähän muualla

ma 10.06. 11:03

EU-vaalit, maahanmuutto, monikulttuurisuus ja poliittinen vastuu

pe 07.06. 10:17

Islamofobia, Yle, SDP, punavihreät ja Iltalehti

ti 04.06. 17:17

Suomi sanojen vankina - manipulointia Ylen tapaan

to 28.03. 13:04

Putinin puolueet eduskunnassa

ma 18.03. 12:06

blogit

Vieraskynä

Tp-Utva historian polttopisteessä

to 03.10.2024 15:30

Juha Ahvio

Keskuspankit ja tullit keskiössä

ma 05.05.2025 10:37

Professorin Ajatuksia

Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?

to 13.05.2021 20:23

Marko Hamilo

Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja

ti 28.03.2023 20:22

Jukka Hankamäki

Sähköistävä klikinvastainen uutinen

su 07.01.2024 18:08

Petteri Hiienkoski

Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?

su 12.01.2025 00:48

Tapio Holopainen

Mistä on pienet getot tehty?

ma 27.08.2018 23:18

Laura Huhtasaari

Jolla on korvat, se kuulkoon

ke 23.08.2023 20:50

Petri Kaivanto

Vallankaappaus

ke 14.06.2017 09:13

Henna Kajava

Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä

to 03.04.2025 19:38

Piia Kattelus

Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa

ke 17.01.2018 08:44

Henry Laasanen

Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan

ke 29.05.2019 09:00

Arto Luukkanen

Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!

la 25.02.2023 13:58

Mika Niikko

Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet

su 13.09.2020 23:07

Musta Orkidea

Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä

pe 08.02.2019 13:23

Mikko Paunio

Minulla on ollut hieno elämä, mutta nyt olen todella peloissani Suomen ja suomalaisten puolesta

la 19.04.2025 15:06

Heikki Porkka

Kultamunat ovat kuoriutuneet - Pisa-tutkimus paljastaa

ti 01.10.2024 14:12

Tapio Puolimatka

Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?

to 24.04.2025 11:23

Olli Pusa

Käännytyslaki ratkaisevassa vaiheessa

pe 28.06.2024 10:23

Alan Salehzadeh

Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin

ti 12.06.2018 11:53

Janne Suuronen

Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat

ti 18.08.2020 10:15

Reijo Tossavainen

Auta avun tarpeessa

to 19.03.2020 07:33

Pauli Vahtera

Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja

su 25.10.2020 22:57

Timo Vihavainen

Häpeänsä kullakin

ke 19.07.2023 21:26

Matti Viren

Odotellaan vuotta 2023

la 14.08.2021 23:44