Nigel Farage vaatii tutkimuksia George Soroksen rahoitusten poliittisista vaikutuksista kun Soros lahjoitti 400 000 puntaa Brexittiä yhä vastustavalle "Best for Britain"-ryhmälle.
Farage myönsi, että Soros toimi täysin laillisesti lahjoittaessaan 400 000 puntaa Brexittiä vastustavalle ryhmälle Britanniassa, mutta hän vaati tutkimaan tarkemmin kuinka paljon Soroksen Open Society -säätiö on vaikuttanut Britannian sisäpolitiikkaan ja poliittiseen ilmapiiriin.
Hän sanoi: “Hyväksyn sen, että rikkaat ihmiset ja yhtiöt poliittisen debatin molemmin puolin laittavat itsensä likoon asiansa puolesta. Se mitä nyt tässä esitän, on se, että koska kaikki salaliittoteoriat Venäjän sekaantumisesta muiden politiikkaan ovat osoittautuneet tutkimusten jälkeen pelkiksi salaliittoteorioiksi, niin nyt täytyy tehdä vastaava tutkimus George Soroksen Open Societyn yrityksistä vaikuttaa eri maiden sisäpolitiikkaan ja poliittiseen ilmapiiriin. Ei vain Britanniassa vaan myös kaikissa muissa länsimaissa."
“Se on se tutkimus, jota nyt oikeasti tarvitaan.”
Somalien autismi KELA-etuudet nopeasti syyniin - Yhdysvalloissa paljastunut valtavia autismin nojalla tehtyjä etuusrikoksia
la 29.11. 14:49
Utopiahaaveet ovat jälleen kariutuneet
pe 14.11. 19:17
Suomalainen media on järkyttävän huono
la 27.09. 10:28
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20
Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23