Turvapaikanhakijoiden rikolliset aikeet Kuopion alueella onnistuttiin estämään joulukuussa 2015, mutta poliisi ei tiedottanut tapauksesta julkisuuteen, koska kyse oli "yksittäistapauksesta ja julkinen keskustelu siihen aikaan oli tulenarkaa", kertoo Iltalehti.
Poliisi sai tietää kahdeksan irakilaisen turvapaikanhakijan suunnitelmista erilaisten tiedustelutietojen ja yhteistyökumppaniensa avulla. Turvapaikanhakijajoukko oli poliisin mukaan puhunut varkauksista, näpistyksistä, pahoinpitelyistä, jopa raiskauksista ja vielä uskonut välttävänsä oikeusprosessin lähtemällä takaisin kotimaahansa heti rikokset tehtyään.
Itä-Suomen poliisin apulaispoliisipäällikkö Seppo Korhonen sanoo Iltalehdelle, ettei mitään rikosta tapahtunut, vaan turvapaikanhakijoiden teot jäivät "puheen asteelle".
Turvapaikanhakijoita ei siis tuomittu eikä tuomita mistään, koska rikostutkintaakaan ei olla tehty.
Rangaistukseksi päätettiin riittävän Kuopion alueelle sijoitettujen turvapaikanhakijoiden henkilöllisyyksien selvittäminen ja heidän hajauttaminen asumaan eri puolille Suomea.
Asiasta tiedottamatta jättäminen heti joulukuussa 2015 perustellaan nyt syksyn 2015 ja kevään 2016 "aralla ajalla".
"Mediakeskustelujen, kantasuomalaisten kommenttien ja turvapaikanhakijoita käsittelevien uhkakuvien vuoksi katsottiin, ettei ole viisasta tämmöisestä asiasta uutisoida."
Kuitenkaan kyseisten turvapaikanhakijoiden olinpaikasta tai "myöhemmistä vaiheista" ei poliisilla ole mitään tietoa, vaikka Korhonen korostaa poliisin toimintakykyä ennaltaehkäistä rikollisuutta.
Paavi Leo XIII:n linja
su 25.05. 22:15Avoin kirje Helsingin Sanomien toimittajalle Heli Saavalaiselle - Osa 2 Corrigendum
pe 16.05. 17:52Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04. 19:38Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?
su 12.01. 00:48